Czujnik warunków środowiskowych - MO2

Miernik warunków środowiskowych MO2 służy do pomiarów temperatury, wilgotności względnej, poziomu natężenia światła widzialnego i ultrafioletowego, czyli wszystkich parametrów mających wpływ na przechowywane zbiory muzealne.

Przekazywanie danych do układu nadrzędnego odbywa się drogą radiową (w otwartym terenie do dwóch kilometrów, w zabudowanym - kilkadziesiąt metrów).

Komunikacja odbywa się w paśmie ogólnodostępnym 433MHz z maksymalną mocą, przy jakiej nie są wymagane jakiekolwiek pozwolenia.

Mierniki MO2 posiadają własne niepowtarzalne adresy, dzięki czemu mogą być połączone i służyć do stworzenia rozbudowanej sieci monitoringu.

Mierniki są fabrycznie zestrojone i nie wymagają regulacji. Możliwa jest jednakże zmiana wielu parametrów, jak np. kanału, adresu, szybkości transmisji, mocy nadajnika itd.

Ustawienia częstości powtarzania pomiarów dokonuje się przy pomocy mikroprzełączników zamontowanych wewnątrz obudowy. Zasilanie dwie baterie AAA lub akumulator litowy 3V wystarcza (przy częstości pomiarów co godzinę) na rok pracy.

Dane techniczne:

Zasilanie: 2.7 do 4.0VDC
Pobór prądu w trakcie pomiaru: 25mA
Pobór prądu w trakcie czuwania 65uA
Interfejs cyfrowy: RS232 lub RS485 (MODBUS RTU)
Protokół: MODBUS RTU
Adres urządzenia: ustawiany od 1 do 255
Prędkość transmisji: 2400, 4800, 9600, 19200, 28800, 57600 kbit/s
Maksymalny zasięg: 2000m w otwartym terenie
Stopień ochrony obudowy: IP32
Temperatura pracy układu elektronicznego: -20 do 70°C

Pliki do pobrania:

Na stronie internetowej firmy Elbit dostępne są programy, za pomocą których można skontrolować działanie czujnika oraz dokonać zmiany wszystkich parametrów tak dla połączenia szeregowego (MODBUS), jak i dla połączenia radiowego (adres, częstotliwość transmisji, kanał, moc sygnału wyjściowego idt.). Program MBUS.EXE.

Przykładowe okno podczas konfiguracji radiomodemu MO2 wygląda następująco:

Firma Elbit udostępnia również program służący do monitoringu większej ilości czujników MO2 połączonych w sieć (EXPO.EXE). Program umożliwia odczytywanie danych przychodzących drogą radiową (np. za pomocą podłączonego do komputera radiomodemu MO1), zapamiętywanie i wyświetlanie w postaci wykresów.

Na naszej stronie internetowej dostępna jest ostatnia wersja wspomnianego programu POBIERZ 

Przykładowy wygląd programu podczas pracy przedstawiają poniższe migawki.