Generator wysokich udarów prądowych

Opis stanowiska

Generator wysokich udarów prądowych zwany zamiennie zasilaczem wysokonapięciowym jest to urządzenie służące do badań odporności urządzeń na impulsowe pole magnetyczne (zgodnie z normą IEC/EN 61000-4-9) oraz do pokazów dydaktycznych. 

Zasada działania zasilacza wysokich udarów prądowych polega na kontrolowanym ładowaniu wbudowanej w zasilacz baterii kondensatorów, a następnie na gwałtownym (lawinowym) wyzwoleniu zmagazynowanej w baterii energii elektrycznej w postaci udaru prądowego. 

W części sterowniczej umieszczono wszystkie układy pomiarowe, sterownik przemysłowy kontrolujący procesy ładowania i strzału a także posiadający funkcje kontrolno-zabezpieczeniowe oraz układy zasilające i elementy mocy. 

Część ta jest szczególnie dobrze ekranowana od wpływu zakłóceń generowanych przez impulsy prądowe. Bezpośrednio pod układami sterowniczymi umieszczono transformator WN, układy prostownicze WN, układy wyzwalające ignitrona oraz elementy dodatkowe (np. układy rozładowcze WN czy przełączające). W tylnej części zasilacza umieszczono baterię kondensatorów WN. Są to najcięższe elementy zasilacza. Tu magazynowana jest energia wykorzystywana do tworzenia impulsów prądowych. 

Nad baterią w tylnej górnej części znajduje się układ wyładowczy zbudowany na ignitronie oraz elementy kształtujące impuls. Jest to jedyna część zasilacza dostępna dla użytkownika. Przy zachowaniu opisanych w niniejszym opisie zasad bezpieczeństwa można zmieniać kształt impulsu wyładowczego poprzez wymianę elementów RLC. Dostęp do komory jest poprzez otwieraną przeźroczystą płytę. 

Okno programu do odczytu danych pomiarowych wygląda następująco: 

Pliki do pobrania: