Tarcza fotooptyczna, będąca częścią całego systemu oceny strzelań, służy do pomiaru i wyliczania charakterystycznych wskaźników mówiących o celności, skupieniu, rozrzucie i szybkostrzelności badanej armaty lub działka.
W ramie tarczy wbudowanych jest wiele poziomych i pionowych barier fotooptycznych. Przelatujący przez tarczę pocisk powoduje przerwanie jednej lub kilku linii pionowych i poziomych, co wykrywane jest w fotoelementach odbiorczych ramy tarczy. Stan wszystkich linii, zarówno X (poziomych) jak i Y (pionowych) odczytywany jest cyklicznie co 45ms przez układ sterownika.
Po wykryciu zdarzenia polegającego na przerwaniu linii światła równocześnie w osi X i Y sterownik oblicza współrzędne środka przejścia pocisku (z dokładnością do 1/2 odległości między liniami światła), średnicę pocisku i rejestruje czas, w którym nastąpiło przecięcie linii. Rekord z powyższymi danymi jest transmitowany łączem cyfrowym (RS422) do komputera PC z uruchomionym programem TARCZA.EXE.
Podstawowe parametry wykonanej tarczy fotooptycznej:
* Jesteśmy w stanie zaprojektować tarcze dla pocisków od kalibru 5mm i o innych wymiarach gabarytowych
Schemat blokowy systemu z dwoma tarczami przedstawia poniższy rysunek:
Klikając na odpowiednie elementy schematu można podglądnąć jak to rozwiązaliśmy w rzeczywistości.
Program do oceny strzelań i sterowania tarczami fotooptycznymi
Oprogramowanie to rejestruje przychodzące dane, filtruje (eliminuje) dane o kalibrach mniejszych, niż ustawione i większych od 60mm, wykonuje obliczenia podstawowych wskaźników celności, rozrzutu i szybkostrzelności oraz rysuje wirtualny obraz tarczy z zaznaczonymi przestrzelinami.
W programie wyliczane też są na bieżąco wszystkie podstawowe wskaźniki celności, rozrzutu, szybkostrzelności itd.
Przykładowy wygląd programu przedstawiono poniżej:
Pliki do pobrania: